Praca za granicą
Jaki jest polski rynek pracy? Opinie na ten temat są podzielone, ale z pewnością nie brakuje ludzi, którzy uważają, że liczba minusów jest przytłaczająca. Jeśli jesteś jednym z krytyków, z pewnością chętnie wybierzesz się do pracy za granicą. Wyższe zarobki i wyższy poziom życia w krajach Europy Zachodniej albo Stanach Zjednoczonych to kusząca perspektywa.
O tym, że przeciętne zarobki w Niemczech, USA czy Wielkiej Brytanii są kilkukrotnie wyższe to wiedza powszechna. Jednak by informację tę przekształcić w finansowe korzyści nie wystarczy pojechać do zachodnich sąsiadów lub przepłynąć Atlantyk. Pracę trzeba jeszcze znaleźć a to będzie możliwe tylko przy pomocy języka obcego.
Dla osób, którym nie udało się znaleźć atrakcyjnego zatrudnienia w naszym kraju, podróż za granicę to często nawet więcej niż przygoda życia. W obcych krajach szukamy sposobu na funkcjonowanie, już w momencie wyjazdu część osób marzy o osiedleniu się na stałe poza Polską. Niestety wyjazdy nie zawsze kończą się sukcesem a często przyczyną porażki jest właśnie niedostateczna znajomość języka kraju, do którego się udajemy.
Czasem warto ryzykować i pójść „na żywioł”, czyli szukać pracy dopiero po dotarciu do obcego kraju, jednak zdecydowanie powinniśmy sobie odpuścić takie śmiałe próby, gdy nie wiemy nawet jak płynnie porozumieć się z miejscowymi pracodawcami. Warto zrobić przynajmniej podstawowy kurs z języka obcego nawet wtedy, gdy nasze zagraniczne ambicje zawodowe nie są wygórowane. Proste prace często również wymagają znajomości języka, a pracodawca nie będzie zadowolony, gdy każde podstawowe polecenie będzie musiał nam tłumaczyć przez kilkanaście minut.